blog_name
1/1
Dodano 11.05.12

Autodesk opisuje wdrożenie Revita w firmie Mikada

 

Autodesk, producent oprogramowania Revit Architecture, opisał wdrożenie tego programu w naszej firmie. Biegłość zespołu w posługiwaniu sie programem oraz wykorzystywanie jego zaawansowanych funkcji skłoniło Autodesk do opisania tego jak wykorzystujemy Revita w codziennej pracy projektowej.

Pełna wersja artykułu dostępna jest na stronie internetowej Autodesk tutaj

 

Pełen tekst artykułu ze strony Autodesk

 

Mikada i Revit Architecture

Mikada – poznańskie biuro projektowe – postawiło na efektywne tworzenie dokumentacji projektowej oraz wizualizacji na zlecenie deweloperów oraz niezależnych architektów. Przewagę konkurencyjną firmy wspiera biegłość w projektowaniu zgodnie z filozofią modelowania informacji o budynku (BIM) z wykorzystaniem Autodesk Revit.

„Nasza strategia polega na bardzo wysokiej efektywności procesu tworzenia dokumentacji projektowej” – mówi Michał Kamiński, dyrektor zarządzający Mikada. „Dlatego też na wczesnym etapie zdecydowaliśmy się na zastosowanie platformy Autodesk Revit. Z naszego punktu widzenia posiadanie cyfrowego modelu budynku w znaczący sposób przyspiesza proces wprowadzania zmian i automatyzuje przygotowanie dokumentacji.” – ocenia

Wdrożenie Autodesk Revit zrealizowano w latach 2009-2010, częściowo korzystając z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej (WRPO). Bieżącą obsługę w zakresie oprogramowania realizuje AEC Design, autoryzowany partner Autodesk.

Mikada współpracuje przede wszystkim z firmami deweloperskimi działającymi na terenie Belgii, rozwija również współpracę z belgijskimi niezależnymi architektami. Zakres usług obejmuje stworzenie cyfrowego modelu budynku na podstawie dostarczonych rysunków, opracowanie dokumentacji, wizualizacji i innych potrzebnych materiałów. „Dzięki naszej biegłości w Autodesk Revit jesteśmy w stanie realizować te zadania efektywniej niż biura stosujące tradycyjne techniki projektowe.” – ocenia M. Kamiński.

Drugim obszarem specjalizacji poznańskiego biura jest wsparcie we wdrażaniu Autodesk Revit – w szczególności na etapie przygotowania bibliotek, szablonów oraz ustalenia standardów pracy z cyfrowym modelem budynku.

„Spójność oprogramowania oraz wypracowane metody współpracy pozwalają nam na efektywną kooperację w rozproszonym zespole projektowym.” – wyjaśnia M. Kamiński.

 

Belgijskie doświadczenia z cyfrowym modelem budynku

Mikada od kilku lat współpracuje z belgijskim deweloperem, specjalizującym się w realizacjach osiedli domów szeregowych oraz apartamentowców. Ze względu na efektywność procesu projektowego zdecydowano się na unifikację oprogramowania po stronie biura projektowego oraz dewelopera. Wybrano Autodesk Revit, biorąc pod uwagę specyfikę przygotowywania dokumentacji w tym segmencie – przede wszystkim wypracowany już system budowy domów, możliwość wielokrotnego wykorzystania raz stworzonych bibliotek, dużą liczbę elementów powtarzalnych.

„Ostatecznie przekonującym argumentem dla naszych partnerów była możliwość wyeliminowania na etapie projektowania błędów, które zazwyczaj ujawniały się dopiero w procesie budowlanym.” – podsumowuje M. Kamiński.

W pierwszym etapie Mikada opracowała rodziny i inne elementy stosowane później w codziennej pracy projektowej. „Właściwe przygotowanie bibliotek, czy też szablonów oznacza oszczędność czasu na późniejszym etapie projektowania, zwłaszcza w przypadku elementów powtarzalnych, tak jak przy osiedlach domów szeregowych.” – wyjaśnia M. Kamiński.

Autodesk Revit pozwolił na przyspieszenie procesu projektowego, a jednocześnie przygotowanie cyfrowego modelu budynku czy też całego osiedla dało dostęp do ogromnej ilości, dotychczas trudnodostępnych informacji.

„Model cyfrowy daje ogromną wiedzę o całym budynku, czy zespole budynków. Te dane są automatycznie aktualizowane wraz z wprowadzanymi zmianami. To ogromny atut w procesie oceniania różnych parametrów budynku oraz sprzedaży klientowi końcowemu.” – ocenia M. Kamiński

Od modelu do wizualizacji

Mikada realizuje również wizualizacje na potrzeby swoich klientów. Model, stworzony w Autodesk Revit eksportuje do 3ds Max. Współpraca obydwu programów znacząco przyspiesza przygotowanie atrakcyjnej wizualizacji. Jednocześnie, w przypadku wizualizacji roboczych, Mikada stosuje te stworzone w Autodesk Revit. „Znakomicie upraszcza to komunikację, zwłaszcza z osobami nie mającymi wyobraźni przestrzennej.” – ocenia M. Kamiński.

Rezultaty wdrożenia

Wśród podstawowych rezultatów wdrożenia Mikada wymienia dostęp do aktualnej informacji, model trójwymiarowy jest spójny, natychmiast uwzględnia wszelkie zmiany. Ważne jest również wyeliminowanie błędów, których trudno było uniknąć stosując projektowanie dwuwymiarowe. „Oceniam, że Autodesk Revit pozwala naszemu dziesięcioosobowemu zespołowi realizować zdecydowanie więcej zadań.” – mówi M. Kamiński – „Jednocześnie, już teraz widzę, że nasza biegłość w projektowaniu w Autodesk Revit jest znaczącym atutem dla naszych klientów.”

Polecane
Konferencja Projektowanie Przyszłości 2018
16.03.18
Konferencja Dzień BIM 2017
19.05.17
Poszukujemy kandydata na stanowisko Kreślarz - Revit
10.04.17
Poszukujemy kandydata na stanowisko Projektant konstrukcji
28.02.17
Poszukujemy kandydata na stanowisko BIM modeler / Inżynier projektant
02.02.17
Certyfikat Autodesk Revit Architecture 2016
24.11.16
Forum Autodesk 2016: The Future of Making Things
07.09.16
Konferencja "Projektowanie przyszłości" - 6/7.04.2016
10.03.16
BIMklaster
08.02.16
Certyfikat Autodesk Revit Architecture 2015
18.12.15
Poszukujemy kandydata na stanowisko Kreślarz BIM (Revit)
01.06.15
Konferencja PROCAD EXPO Know How - 11.06.2015
01.06.15
Targi Architect@work - KortrijkXpo - Belgia 23-24.04.2015
05.05.15
Nowa odsłona strony internetowej
01.04.15
Dedykowane szkolenie - "BIM in practice"
16.01.15
Certyfikat Autodesk Revit Architecture 2014
18.12.14
Długoterminowa współpraca z nowym Klientem
20.10.14
Konferencja BIM - korzyści z wdrożenia, problemy przy wdrożeniu - 23.04.2014
23.04.14
Dedykowane szkolenie uzupełniające - Revit Architecture
31.01.14
Dedykowane szkolenie z rodzin revitowych
01.07.13
Autodesk dołącza naszego bloga do strony swojej społeczności
06.11.12